Erdély kaleidoszkóp (múzeumlátogatás előtt)
Tantárgy:
Feladat:
Kutatás:
Háttér:
Az iparosodással több évszázada tart a falvakból városokba költözés, sok esetben az évezredes/ évszázados létformák, hagyományok morzsolódnak fel, tűnnek el teljes egészében. A történelmi léptékben gyors változások miatt az újabb és újabb generációknak sok esetben nehézséget okoz a közvetlen múlt, elődeik motivációinak értelmezése. Ebben nyújt segítséget az itt látható fénykép, amely a második világháborút követően Magyarországon készült, és jól szemlélteti azt a gyökeres változást, amely mind a lakhatási formák, mind az alapszükségletek ellátása tekintetében lezajlott. Ugyanakkor ma már azt is látjuk, hogy a technika gyorsütemű fejlődésével a környezetre milyen nagy és számos esetben káros nyomást helyez sok civilizációs jelenség. A hagyományos életformák egyes elemeinek beépítése mindennapjainkba alkalmasak lehetnek ezeknek a károknak a csökkentésére.
Tantárgy:
Feladat:
Számos nagyszerű alkotót köszönhetünk Erdélynek. Közülük válogattunk néhányat: Bolyai János, Sass Flóra, Tamási Áron, Hervay Gizella, Irinyi János, Ady Endre, Ferenczy Károly, Kőrösi Csoma Sándor, Bartók Béla, Dávid Ferenc, Benedek Elek
Kutatás:
Háttér:
Az Erdélyi Fejedelemség megalakulása óta úgy tekintünk Erdélyre, mint egy sajátos földrajzi-kulturális-politikai alakulatra. Magában az erdélyi történetírásban és irodalomban is kialakult ez a fajta identitástudat. Az adott földrajzi helyzet, az itt élő népek évszázados együttélése hozta létre ennek a régiónak sajátos arculatát. A jelenség összefoglaló elnevezése a transzilvanizmus, amelynek széleskörű irodalmát találjuk.
Tantárgy:
Feladat:
Kutatás:
Háttér:
Erdély földrajzi-történelmi-politikai alakulat a mai Románia területén. A Kárpát-medence keleti részén fekszik, latin neve: Transsylvania, amelynek jelentése erdőn túl. Eredetileg az Erdélyi-középhegység (Királyhágó) és a Keleti-Kárpátok közé eső területeket jelölte, ez az úgynevezett történelmi Erdély. Ma már a Partium, Bánság és Máramaros együttes területét értjük alatta. Földrajzi adottságaiból következik, hogy nagyobb önállóság jellemezte, ugyanakkor az elszigeteltebb területeken (illetve a második világháború utáni történelmi körülmények folytán) tovább őrizte a hagyományos életformát. Magyarok, székelyek, szászok, románok és több kisebb lélekszámú népcsoport él itt együtt, alakítja sajátos kultúráját, a történelem során változó számarányban.
Tantárgy:
Feladat:
Kutatás:
Keress, kutass! Van az ismeretségi körödben valaki, aki ekkor települt át Erdélyből? Készíts vele interjút! Hallgassátok meg egymás interjúit, beszélgessetek róla, milyen sorsokat ismertetek meg általuk!
Háttér:
Az erdélyi magyarság az első világháborút követően kisebbségi létbe került, helyzete hullámvasútszerűen változott a 20. század folyamán. Az elmúlt száz évben három hullámban hagyták el nagy számban magyarok Erdélyt. Először a trianoni békeszerződést követően, amikor az állami tisztviselőknek fel kellett esküdniük a román államra, majd az 1940. augusztus 30-i bécsi döntést követően, amikoris Észak-Erdély Magyarországhoz került. Ennek következtében Dél-Erdélyből indult tömeges átvándorlás a magyar állam területére. Végül Nicolae Ceaușescu diktatúrája elől menekültek nagy számban magyarok az anyaországba. Ezek a történelmi események és az érkező erdélyi magyarok az anyaországban élők figyelmét is ráirányították Erdélyre és annak az összmagyarságot érintő értékeire.